Rady, články a aktuality


Bílé LED světlo nemusí být ostré a nepříjemné

Bílé LED světlo nemusí být ostré a nepříjemné

Často panuje mylná představa, že LED svítidla vyzařují pouze studené bílé LED světlo, které je ostré a nepříjemné pro oči. Představte si moderně osvětlený interiér, kde světlo není zdrojem diskomfortu a rušivým elementem, ale harmonickým prvkem prostoru. Správný výběr osvětlení hraje klíčovou roli ve vnímání atmosféry místnosti.

18.4.2024


Materiál dřevěného svítidla BLOKK

Moderní dřevěné stropní svítidlo pro váš interiér

Svítidlo jako dominantní prvek místnosti osvětluje prostor a současně odráží vkus majitele. V obývacím pokoji hraje klíčovou roli ve vytváření atmosféry, a proto je výběr svítidla zásadní. Moderní design dřevěného stropního svítidla kombinuje estetiku s funkcionalitou a naplňuje prostor teplou a příjemnou atmosférou.

20.3.2024


Dřevěné stropní svítidlo ze dřeva TURNN-400-2

Kulatá svítidla TURNN: dřevěné světlo nemusí být jen hranaté!

Na této nové řadě svítidel ze dřeva, jsme si opravdu mákli :-) Nejnovější přírůstek do naší kolekce dřevěných svítidel - kulatá světla vyrobená z masivního dubového dřeva. Tyto ručně vyráběné kousky spojují naše řemeslné umění s nejmodernější LED technologií a nabízí kombinaci estetiky a funkčnosti vhodnou pro každý interiér. Díky tak oblíbenému kulatému designu se svítidla TURNN hodí do širokého spektra interiérů, od minimalistických po rustikální. Perfektně se hodí pro osvětlení obývacích pokojů, kuchyní i ložnic, kterým dodává nejen světlo ale především designový prvek.

14.3.2024


Moderní lustr nad jídelní stůl- novinka z naší dílny

Moderní lustr do kuchyně: novinka z naší dílny

Dřevěný lustr UFFO, je pečlivě vyrobený z vybraného dubového dřeva a představuje více než jen funkční osvětlení. Jeho inovativní design je výsledkem kombinace tradičního řemeslného umu a moderního estetického směru. Tento lustr je navržen tak, aby se stal nejen praktickým osvětlovacím prvkem, ale také výrazným estetickým prvkem, který přidá punc exkluzivity a moderního stylu každé kuchyni. Jeho jedinečný vzhled a provedení z něj činí ideální volbu pro ty, kdo hledají spojení funkčnosti, elegance a moderního designu pro osvětlení kuchyně.

13.12.2023


Teplá bílá vs. studená bílá barva

Teplá bílá vs. studená bílá: Kterou vybrat?

Výběr mezi teplou a studenou barvou světla může být při koupi nového osvětlení nelehký. V obytných místnostech, kde je chceme navodit pohodlí a útulnou atmosféru (ložnice, dětský pokoj, obývací pokoj), je vhodnější použít osvětlení s teplou barvou světla. Naopak v místnostech, kde potřebujeme vytvořit energickou a svěží atmosféru (kuchyně, pracovny, kanceláře), jsou ideální svítidla s chladnou až studenou barvou světla. Která z těchto dvou barev světla je pro vaši místnost teda vhodnější?

22.10.2023


Dřevěné stropní svítidlo BLOKK z ořechu

Dřevěné svítidlo BLOKK: Elegantní kousek z ořešáku pro váš domov

Zavřete oči a představte si klidnou, teplou atmosféru vašeho domova, kde světlo vychází z kousku ručně opracovaného tmavého dřeva Ořešáku Černého. Teď si můžete takovou atmosféru přinést do svého domova s novým dřevěným svítidlem BLOKK z tohoto luxusního tmavého dřeva.

5.9.2023


Co je světelný tok?

Světelný tok je klíč k pochopení "výkonu" LED svítidel

Jedním z nejčastějji kladených dotazů, když jde o nákup LED osvětlení, je: „Kolik světla toto svítidlo vydává?“ Ačkoli bylo v minulosti běžné vybírat světelné zdroje na základě jejich příkonu, u moderních LED svítidel je tento přístup zavádějící. Klíčovým ukazatelem svítivosti světelného zdroje je nyní světelný tok, měřený v lumenech (lm).

16.8.2023


Jaká světla do bytu?

Seriál: Jak na osvětlení domu a jaká světla do bytu? (díl 1.)

Rodinný dům i byt je mnohem více než jen soubor místností. Je to místo, kde se setkáváme s rodinou, kde se učíme a pracujeme, místo, kde se usmíváme a pláčeme, místo, kde žijeme. Správné osvětlení těchto prostor hraje klíčovou roli v tom, jak se v nich cítíme. V tomto úvodním článku našeho seriálu "Jak na osvětlení domu a jaká světla do bytu?" se budeme zabývat tím, jak vybrat správné osvětlení pro různé místnosti - od chodby přes kuchyni až po technickou místnost. Také se podíváme na doporučené hodnoty osvětlenosti v lux a vhodnou teplotu chromatičnosti světla pro danou místnost.

20.7.2023


LED driver Tridonic

LED driver a jeho důležitá úloha v LED svítidle

V LED osvětlení je jedním z klíčových komponentů v systému LED driver, známý také jako předřadník. Tento elektronický komponent je nesmírně důležitý a má vliv na mnoho aspektů LED osvětlení, od jeho životnosti po jeho výkonnost a efektivitu. Pojďme se tedy ponořit do světa LED driverů a prozkoumat, proč je jejich role tak důležitá, jak fungují a jaký vliv mají LED drivery na celkový systém osvětlení.

10.7.2023


Co je index podání barev

Index podání barev CRI svítidel a jak ovlivňuje naše vnímání barev

Když se rozhodujeme o nákupu nového svítidla, jedním z parametrů, na který zejména u LED svítidel narazíme, je index podání barev nebo-li CRI. Ale co to vlastně znamená a jak ovlivňuje naše vnímání prostředí kolem nás? Tento článek vám představí index podání barev, jak se měří a proč je tato hodnota součástí parametrů LED svítidel.

29.6.2023


Regulace osvětlení pomocí SwitchDIM

Regulace osvětlení pomocí SwitchDIM

SwitchDIM je inteligentní technologie, která umožňuje regulovat osvětlení jednoduchým, ale efektivním způsobem. Místo složitého systému s ovládacími prvky (stmívači), switchDIM stmívání je realizováno pomocí obyčejného nástěnného tlačítka na zdi, kdy lze krátkým stiskem svítidlo rozsvítit/zhasnout a delším stiskem je prováděno stmívání. Tato technologie je velmi populární pro svou jednoduchost, přímočarost a snadnou instalaci.

27.6.2023


LED modul Tridonic

Co je LED modul a jak funguje?

LED moduly jsou základním stavebním prvkem moderního osvětlení. Představují převrat v osvětlovací technice, který přináší mnoho výhod. V tomto článku se zaměříme na to, co je LED modul, z čeho se skládá, jak funguje proudové napájení a jaké jsou jeho výhody oproti klasickým nepěťovým LED páskům.

21.6.2023


Regulace osvětlení pomocí DALI a DALI-2

Regulace osvětlení pomocí DALI a DALI-2

Pokud navštívíte nějaký obchodní dům, kancelář nebo moderní obytný prostor, možná jste si všimli, že osvětlení může být v různých částech a v různém čase různě nastaveno. Některé oblasti mohou být jasně osvětlené, zatímco jiné mohou být tlumeně osvětlené nebo zcela vypnuté. Tato funkce stmívání však není výhodná jen pro velké instalace, ale je vhodná i pro domácnosti a chytré domácnosti. Tato schopnost flexibilně a efektivně řídit osvětlení na různých místech a v různých časech se stala klíčovým aspektem moderního osvětlení, a to díky systémům jako je DALI a jeho následník DALI-2.

11.6.2023


Výpočet osvětlení

Výpočet osvětlení místnosti, který zvládnete sami!

Výpočet osvětlení místnosti je kritickou součástí jakéhokoli projektu interiérového osvětlení. Bez správného osvětlení by místnost nebyla funkční, esteticky přitažlivá ani pohodlná. Ve světě designu a dekorace je osvětlení nejen funkcí, ale také uměním. Jak tedy provést jednoduchý výpočet osvětlení místnosti?

3.6.2023


Co jsou eulumdata svítidel?

Co to jsou eulumdata svítidel a k čemu se používají?

Svět technologie neustále posouvá hranice toho, co je možné a tak se mění i způsob, jakým přistupujeme k osvětlení. Jedním z těchto přístupů je využití tzv. eulumdat – neboli souborů se specifikačními údaji o svítidlech. Tyto soubory, které mají příponou *.ldt nebo *.ies, jsou klíčem k porozumění technickým specifikacím svítidla, a hrají důležitou roli při plánování a profesionálním návrhu osvětlení.

31.5.2023


Svítidla z certifikovaného dřeva

Certifikované dřevo FSC a PEFC: Materiál pro výrobu LED osvětlení.

LED osvětlení je proslulé svou efektivitou a dlouhou dobou životnosti. Ale co když tato svítidla mohou mít ještě větší pozitivní dopad, a to nejen na vaši elektrickou spotřebu, ale i na životní prostředí? To je přesně cíl našeho LED osvětlení vyráběného ze dřeva, které pochází z lesů certifikovaných FSC a PEFC. Toto je v souladu s naším závazkem k udržitelnosti a péči o životní prostředí, obzvláště když tato světla vyrábíme přímo u nás v České republice.

2.5.2023


Co je doba životnosti LED

Co je doba životnosti LED?

V posledních desetiletích se LED technologie rychle rozvíjela a stala se oblíbeným a ekonomicky výhodným řešením pro osvětlení. Výzkum a inovace v této oblasti přinesly řadu výhod, z nichž jednou z hlavních je dlouhá doba životnosti LED svítidel. V tomto článku se podrobněji podíváme, jak rozumět době životnosti LED resp. střední době životnosti a vysvětlíme označení, jako je například hodnota L70B50.

2.5.2023


Vliv LED osvětlení na lidské zdraví

Vliv LED osvětlení na lidské zdraví a jak zvolit správnou barvu světla?

LED osvětlení se stalo součástí našeho každodenního života. Je přítomné v našich domovech, kancelářích, veřejných prostorech a dokonce i v našich mobilních telefonech a počítačích. LED technologie nám umožnila zefektivnit světelné zdroje, snížit spotřebu energie a přispět k ochraně životního prostředí. Ale jaký je vliv těchto LED světel na naše zdraví? A jak můžeme vybrat správnou barvu světla pro různé účely? V tomto článku se vám pokusím odpovědět.

28.4.2023


Difuzor dřevěného svítidla BLOKK z recyklovaného materiálu

Difuzory ze 100% recyklovaného materiálu

Ekologie a udržitelnost je dnes důležitým tématem, kterému se mnoho společností včetně nás snaží přizpůsobit. I v oblasti osvětlení lze nalézt řešení, která jsou šetrná k životnímu prostředí a zároveň esteticky atraktivní. Svítidla s difuzory (plastovými kryty LED modulů) vyrobenými z 100% recyklovaného akrylátu (PMMA) jsou takovým příkladem.

26.4.2023


Proč si vybrat dřevěné svítidlo?

5 důvodů, proč si vybrat LED svítidlo ze dřeva

Stále více z nás zaměřuje na udržitelný a ekologicky šetrný životní styl. To zahrnuje i osvětlení v našich domovech. LED svítidla ze dřeva se stávají stále populárnější volbou pro ty, kteří hledají ekologické a esteticky přitažlivé řešení osvětlení. V tomto článku se podíváme na 5 důvodů, proč si vybrat dřevěné LED svítidlo, jako je dřevěné stropní světlo nebo svítidlo pro zavěšení.

26.4.2023


Srovnání ekologie a uhlíkové stopy svítidel ze dřeva, z kovu a plastu.

Srovnání ekologie a uhlíkové stopy svítidel ze dřeva, z kovu a plastu.

Materiály použité k jejich výrobě, jako dřevo, kov nebo plast, mají různý dopad na životní prostředí a uhlíkovou stopu. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi dřevěnými, kovovými a plastovými LED svítidly, jejich ekologii, uhlíkovou stopu a celkovou úsporu CO2. Použijeme oficiální statistiky a zdroje, abychom porovnali hodnoty CO2 vyprodukované výrobou těchto svítidel a přišli s konečným srovnáním.

25.4.2023


Péče o dřevěné svítidlo

Jak dlouho vydrží dřevěná svítidla a jak o ně pečovat?

Dřevěná LED svítidla jsou stále populárnější díky své elegantní estetice a ekologické udržitelnosti. Navíc nabízejí dlouhou životnost, širokou škálu designů a možnost snadné údržby. V tomto článku se podíváme na délku životnosti dřevěných LED svítidel vyrobených z dubového a ořechového masivního dřeva a poskytneme tipy, jak o ně správně pečovat, aby vám co nejdéle sloužila.

20.4.2023


Stmívání DALI

Stmívatelná svítidla DALI-2

Stmívání světel je důležitou součástí moderního osvětlení. Stmívání svítidel umožňuje uživatelům měnit intenzitu světla v závislosti na okolnostech, což je užitečné v různých situacích, jako je například čtení, relaxace nebo pracovní činnosti. Jednou z možností, jak mít možnost stmívání intenzity světla, je použití svítidla s DALI stmíváním..

18.4.2023


Stropní svítidlo ze dřeva

Dřevěné světlo jako designový a funkční prvek interiéru.

Dřevo se od nepaměti používá jako stavební materiál nejen pro obydlí a materiál pro výrobu nábytku. V posledních letech se stále častěji objevuje také v oblasti osvětlení. Dřevěná svítidla nabízejí mnoho výhod, které si postupně získávají přízeň zákazníků. V tomto článku se zaměříme na výhody svítidel ze dřeva a proč byste měli zvážit jejich použití ve svém domě nebo kanceláři.

16.4.2023


Stropní svítidlo ze dřeva

Jak vybrat správné svítidlo pro určitou místnost?

Dobře zvolený typ a především světelný tok dřevěného světla pro daný prostor a účel nemusí být tak složitá věc, jak se může zdát. Nejlepší výsledek vám dá samozřejmě světelně technický výpočet, který vám můžu vypracovat, ale mám i jiný, rychlejší tip. V tomto článku prozradím jednoduchou rovnici nás světlařů, podle které se můžete řídit.

20.3.2023


Zákaz zářivek v EU

Konec zářivek už 24.8.2023!

Mnoho z Vás touto informací asi překvapím, ale v souladu s nařízením Evropské komise v srpnu tohoto roku končí výroba tak oblíbených a velmi používaných zářivek! Zvažte výměnu starých zářivkových osvětlovacích těles za nová LED svítidla už teď.

17.3.2023


LED driver Tridonic

Proč používáme LED drivery a moduly Tridonic?

Pokud listujete naším webem a přečetli jste si popisy dřevěných světel, jistě jste si všimli, že se netajíme značkami LED driverů a LED modulů, které používáme. Má to velmi jednoduché vysvětlení. Jak řekl Oscar Wilde nebo Miroslav Donutil v Románu pro muže „Mám velmi jednoduchý vkus. Spokojím se vždy s tím nejlepším.“...

15.3.2023 


Za každé svítidlo zasadíme strom

Za každé vyrobené svítidlo zasadíme strom

Při výrobě našich dřevěných svítidel se snažíme dodržovat ekologické principy a třeba při jejich balení používáme pouze karton, papírovou výplň i papírovou lepicí pásku. Při přemýšlení, jak se naší přírodě ještě více zavděčit, se mi v hlavě zrodila úžasná myšlenka a to zasadit za každý kus vyrobeného světla jeden strom...

14.3.2023


Teploty chromatičnosti | lampax.cz

Co je to světelný tok a náhradní teplota chromatičnosti?

S těmito pojmy světelné techniky, se asi mnoho z Vás již setkalo někde na obalu LED žárovky nebo LED lampičky.. Nicméně jsou to pojmy, které nejsou nové a na obalech klasických vláknových žárovek nebo zářivek jsou od prvopočátku také. Ne každý však opravdu ví, co tyto pojmy znamenají a jak se v nich vyznat. V tomto článku Vám vysvětlím, proč jsou tyto pojmy při výběru vhodného LED svítidla důležité.

13.3.2023


Výkon, příkon nebo světelná účinnost a měrný výkon LED svítidla

Výkon, příkon nebo světelná účinnost a měrný výkon LED svítidla

Asi ne každý si pamatuje z fyziky, jaký je rozdíl mezi výkonem a příkonem motoru nebo vlastně jakéhokoliv zařízení nebo stroje. U svítidel tato fyzika ze základní školy samozřejmě platí taky, a proto vám v tomto článku přiblížím tyto parametry z hlediska našeho. Z hlediska LED svítidel.

6.3.2023


Dřevěná světla z Moravy: 100% výroby děláme u nás

Dřevěná světla z Moravy: 100% výroby děláme u nás

V dnešní době, kdy se mnoho společností rozhoduje přesunout své výrobní operace do zahraničí za úspornějšími náklady, jsme hrdí na to, že jsme se rozhodli držet se tradičního přístupu a vyrábět všechna naše svítidla u nás doma na Moravě. Svítidla tvoříme v Otrokovicích, nedaleko Zlína, což nám umožňuje udržovat kvalitu a zároveň podporovat místní řemeslo.

1.2.2023


Svítidla balíme bez plastu

Dřevěná svítidla vyrábíme i balíme ekologicky

Jednou z největších výzev, kterým čelíme v současné době, je ochrana životního prostředí a udržitelnost. Proto se stále více firem snaží snížit svůj ekologický otisk a podnikat kroky, které budou mít pozitivní dopad na planetu. Tento trend se odráží i v našem přístupu k balení našich dřevěných svítidel.

1.2.2023


5 let záruka na svítidla

Záruka 5 let na svítidla ze dřeva: Závazek kvality a důvěry

Kvalitě naší řemeslné práce a dodavatelům elektro výzbroje pro naše svítidla ze dřeva věříme natolik, že na ně dáváme záruku v délce 60 měsíců. Tato záruka je poskytována zdarma, bez jakéhokoliv příplatku. Díky tomu máte zaručeno, že naše produkty vyrábíme kvalitně a s dlouhodobou funkčností bez poruch.

1.2.2023