Co je lumen?

Jednotka světelného toku: Jedině lumen

Lumen (zkratka lm) je jednotka světelného toku. Je to množství světla vyzařovaného svítidlem (světelným zdrojem) do okolí.

Čím více lumenů má světelný zdroj, tím jasnější je jeho světlo - má větší svítivost. Tato jednotka se používá k měření množství světelného toku světelného zdroje, což je důležité při porovnávání parametrů svítidel a světelných zdrojů.

  • Lumen měří množství světla.
  • Více lumenů znamená jasnější světlo.
  • Používá se k porovnání parametrů svítidel.

Základním pravidlem je, že čím více lumenů má světelný zdroj, tím více světla vyzařuje a tím je větší intenzita světla.

Například LED svítidlo se světelným tokem 2 000 lumen, svítí 2x silněji, než svítidlo se světelným tokem 1 000 lumen.

"Baterka", která má 200 000 lumenů

Různé zdroje světla mají různé světelné toky, které se liší v závislosti na jejich typu a výkonu. Přibližné hodnoty lumenů pro některé běžné zdroje světla jsou:

Světelný zdroj Příkon Lumeny
Klasická žárovka 40 W 450 lm
60 W 800 lm
100 W 1 600 lm
Halogenová žárovka 40 W 500 lm
60 W 900 lm
100 W 1 500 lm
Zářivka 60 cm - 18 W 1 300 lm
120 cm - 36 W 3 300 lm
150 cm - 58 W 5 200 lm
LED žárovka 8 W 800 lm
10 W 1 000 lm
15 W 1 500 lm
Výbojka Metalhalogenidová 250 W 20 000 lm
Sodíková 250 W 33 000 lm

A pro zajímavost, naše Slunce produkuje fotony se světelným tokem přibližně 127 000 lumen / m², což je celkový světelný tok nepředstavitelných 3 573 x 1026 lumenů. V celé své kráse je to závratné číslo 35 730 000 000 000 000 000 000 000 000 lumenů! To je neskutečná energie přírody, že?

Fotonu ze Slunce trvá doputovat do našich očí až 10 000 000 let!

Je důležité mít na paměti, že dvě svítidla se stejným příkonem nemusí mít stejné lumeny (světelný tok). Je to dáno především kvalitou použitých komponent (LED diody, LED driver) a taky konstrukcí svítidla nebo použitým typem difuzoru, atd.

Kolik lumenů na m² místnosti?

Neexistuje žádná přesná odpověď – potřeba lumenů závisí na řadě faktorů, včetně velikosti a tvaru místnosti, výšce stropu, barevném schématu místnosti a typu svítidel i na potřebách uživatele.

Obecné doporučení pro obytné místnosti s výškou stropu kolem 2,5m jsou:

  • pro chodby a koupelny: cca 150 - 250 lm/m²
  • pro běžné obytné místnosti: cca 300 - 400 lm/m²
  • pro kuchyně: cca 500 - 750 lm/m²

Jak se lumeny měří?

Lumeny, jednotka světelného toku se měří specializovanými laboratorními přístroji. Ty jsou velké i jako místnost a drahé. Hodně drahé, ale taky velmi přesné.

Existují dva typy přístrojů pro měření lumenů svítidla:

  • Goniofotometr
  • Integrační koule

Goniofotometr pro měření lumenů

Jde o přístroj určený k měření světelných vlastností světelných zdrojů a svítidel. Na rozdíl od ručních fotometrů a integračních koulí, které měří celkový světelný tok, goniofotometr měří i rozložení světla v různých úhlech.

Goniofotometr pro měření svítidel

Přístroj se skládá z mechanického systému, který umožňuje otáčení světelného zdroje kolem jedné nebo více os. Tento systém umožňuje zachytit světelnou distribuci ve všech směrech a ukáže nám i polární diagram svítidla.

My v lampax.cz měříme svítidla na goniofotometru, abysme měli k dispozici eulumdata a křivky svítidel

Goniofotometry se používají v laboratořích výrobců osvětlení, výzkumných institucích a při testování a certifikaci svítidel. Pomocí goniofotometru lze přesně měřit nejen lumeny (světelný tok) a intenzitu světla, ale i rozložení světla. To je nezbytné pro výrobu svítidel a pro ověřování shody s normami a předpisy.

Měření lumenů v integrační kouli

Integrační koule je přístroj, používaný k přesnému měření světelných vlastností zdrojů světla. Jde v podstatě o dutou kouli, která má vnitřní povrch pokrytý vysoce odrazivým bílým materiálem.

Integrační koule pro měření svítidel

Tento povrch rovnoměrně rozptyluje světlo uvnitř koule, což umožňuje přesné měření lumenů, intenzity a dalších parametrů bez ohledu na směr, ze kterého světlo přichází.

Integrační koule se používá v laboratořích pro testování osvětlení, výzkumných institucích a při vývoji svítidel. Jsou nezbytné pro kalibraci a testování LED světel, žárovek, laserů a dalších světelných zdrojů.

Abychom měli pro naše dřevěná světla i přesné souřadnice barevné teploty a další parametry, měříme svítidla i v integrační kouli

Hlavní funkcí integrační koule je měření celkového světelného toku (v lumenech) a spektrálního výkonu světelných zdrojů. Díky schopnosti integrovat světlo z různých směrů poskytuje přesné a opakovatelné výsledky.